a

Moment istoric pentru Simona Halep. Sharapova nu a avut replica la Beijing!

- - 47- 28 vizualizari

Românca a dominat-o cap-coadă pe rusoaică în turneul de la Beijing și a rupt un blestem de care s-a lovit întreaga carieră. Maria Sharapova avea 7 victorii din tot atâtea dueluri contra lui Halep, dar Simona a reușit – în sfârșit! – să se impună.

În primul set, Sharapova a făcut un singur break și a reușit să-și câștige serviciul o singură dată: Simona a practicat un joc extrem de agresiv și a părut cu două clase peste o adversară pe care nu a mai dominat-o niciodată într-un asemenea fel.

După un 6-2 în primul set moralul era la înălțime pentru româncă. Simona nu a dat niciodată impresia că poate pierde jocul din mână: a făcut încă 2 break-uri în setul 2 și Maria Sharapova s-a văzut neputincioasă la 5-2. Simona și-a câștigat ultimul serviciu cu aceeași agresivitate pe care, parcă!, n-am văzut-o vreodată.

Halep trece în sferturi și e în continuare favorită la câștigarea turneului. După ce și-a învins ”coșmarul”, e foarte greu să mai fie oprită de cineva.