a

Aur pentru România! Ana Maria Popescu a câștigat Grand Prix-ul de spadă de la Doha

- - 19- 646 vizualizari

Spadasina stelistă Ana-Maria Popescu Brânză și-a confirmat statutul de lider mondial. Și a câștigat medalia de aur la Grand Prix-ul de la Doha. În finală, românca s-a impus cu 15-9 în fața italiencei Mara Navarria.

Până să ajungă în ultimul act, Ana-Maria le-a învins pe Camille Nabeth (tabloul de 64), Katrina Lehis (tabloul de 32), Jung Hyojung (tabloul de 16), Katharine Holmes (sferturi de finală) şi Tatiana Andriuşina (semifinale).

La Doha a concurat şi Amalia Tătăran, învinsă de estona Kristina Kuusk pe tabloul de 64.

În urmă cu circa două săptămâni, Ana-Maria Popescu Brânză a ocupat locul 2 la etapa de Cupa Mondială de la Havana.