a

Calificare! România merge matematic în optimi după victoria cu Spania

- - 50- 77 vizualizari

România a reușit să se impună ieri în fața Spaniei, 19-17, și e calificată în optimile Campionatului Mondial de handbal feminin, care are loc în Germania.

Dacă ibericele au început mai bine, România a reușit să revină cu o Cristina Neagu într-o formă extraordinar.

Reprezentativa lui Ambros Martin a reușit să le învingă pe favorite, conducând la 2 goluri încă de la finalul primei reprize:

”A fost un meci de mare luptă, o arată și scorul. Vreau din tot sufletul să felicit fetele, au jucat până în ultimul minut. Apărarea a fost foarte bună, Iulia Dumanska a apărat foarte bine. Dacă primim puține goluri, cu siguranță că putem înscrie mereu cu unul mai mult.

Sunt foarte mulțumită de ce am realizat ca echipă. Dedicăm victoria suporterilor, care ne-au încurajat exemplar”, a declarat Neagu pentru Telekom Sport.