a

Sportivii români s-au întors cu zece medalii de la Campionatele Europene de la Sofia

- - 39- 92 vizualizari

România a cucerit două medalii de aur, două de argint şi şase de bronz la Campionatele Europene de box pentru cadeţi de la Sofia (sportivi născuţi în 2004 şi 2005).

Campioni europeni au devenit, miercuri, Daniel Gîrleanu (cat. 54 kg) şi Maria Botică (cat. +80 kg), în timp ce Ionuţ Chiriac (cat. 52 kg) şi Ana Romanţov (cat. 48 kg) au pierdut finalele.

Daniel Gîrleanu l-a învins greu, la puncte (3-2), pe ucraineanul Aider Abduraimov în finala cat. 54 kg. Maria Botică s-a impus clar la puncte (5-0) în finala cat. +80 kg, în faţa polonezei Weronika Bochen.

Ionuţ Chiriac s-a ales cu medalia de argint, după ce a pierdut la puncte (1-4) finala cat. 52 kg cu rusul Stepan Şalapanov. Ana Romanţov a fost învinsă în finala cat. 48 kg de rusoaica Alena Tremasova (0-5).

Cele şase medalii de bronz au fost obţinute de Ionuţ Pavel (cat. 46 kg), Saly Palapiuc (cat. 48 kg), Doruleţ Ţiu (cat. 60 kg), Andra Sebe (cat. 60 kg), Alina Creţu (cat. 66 kg), Maria Cimpoeru (cat. 75 kg).

România a ocupat locul al treilea în clasamentul pe medalii, după Rusia (16 medalii de aur, 4 de argint, 2 de bronz) şi Ucraina (5-4-11), dar şi în ierarhia pe puncte (24 puncte), de asemenea, după Rusia (106) şi Ucraina (45).

România a aliniat 21 de sportivi la Europenele de cadeţi, 13 la masculin şi 8 la feminin.